دکتر فرناز عطائی

متخصص روانپزشکی


پيام هفته

بهبود خواب با مواد طبیعی

. این روزها بی خوابی تبدیل به یکی از مشکلات بزرگ اهالی جوامع صنعتی شده است . مواد زیر میتوانند به بهبود خواب شما کمک کنند. البته گاهی اوقات بیخوابی زاییده مشکلات عصبی و بیماریهای جسمی است که در اینگونه موارد بهترین راه مراجعه به پزشک متخصص است .

کلسیم
کلسیم یک مسکن طبیعی است . برخی احساس میکنند که کلسیم در بعد از ظهر ها بهتر جذب میشود اما ما به شما پیشنهاد میکنیم که یک لیوان شیر را قبل از رفتن به رختخواب بخورید. کلسیم طبیعی در فراورده های لبنی ,سبزیجات سبز رنگ و کنجد وجود دارد. یک قاشق دانه های کنجد 10برابر کلسیم بیشتر ی نسبت به یک لیوان شیر دارد. اسفناج نیز حاوی مقدار فراوانی کلسیم است(البته میزان جذب کمتری نسبت به لبنیات دارد ) توصیه می شود روزانه 100 میلی گرم کلسیم مصرف کنید .

منیزیم
منیزیم بایستی با کلسیم جذب شود . بسیاری از مکملهای کلسیم شامل منیزیم هم میشوند . منیزیم برای ماهیچه ها خاصیت آرام بخش دارد .همچنین برای متعادل کردن قند خون و فشار خون هم مفید است . منابع طبیعی منیزیم هالیبوت (نوعی ماهی ) ,بادام زمینی , غلات , اسفناج , موز , اووکادو , مغز خشکبار و آجیل است . دیابتی ها لازم است که مقدار منیزیم مناسبی جذب کنند (برای بالانس بهتر قند در خون ). همچنین افرادی که داروهای مدر (ادرار آور ) مصرف میکنند. زیرا منیزیم با ادرار فراوان این افراد از بین میرود . نشانه های کمبود منیزیم گرفتگی ماهیچه ها , حالت تهوع و کم اشتهایی است .

Dویتامین
یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که در بالا بردن کلسیم موثر است . فراورده های شیری سرشار از این ویتامین هستند . تحقیقات نشان میدهد که به دست آوردن ویتامین (د) با در معرض آفتاب بودن کمی مشکل است مخصوصا در ماه های زمستان , بنابراین مصرف مکملهای آن توصیه میشود.

ال تینین
ال تینین یکی از اجزائ تشکیل دهنده چای سبز است این ماده دارای خاصیت آرامبخشی است . تحقیقات نشان میدهد که ال تنین با تحریک امواج آلفا مغز را آرام میکند گذشته از خاصیت آرامبخشی ال تینین فشار خون را نیز پایین می آورد.

اچ تی پی
اچ تی پی 5 مخفف کلمه هیدرو کسی تریپتوفان ال 5 است . ال تریپتوفان یک اسید آمینه است . این ماده مغذی در بوقلمون به مقدار فراوانی یافت میشود و برخی گفته اند که برای خواب آلودگی هم موثر است . بعضی ها تریپتوفان را به عنوان یک تقویت کننده خلق استفاده میکنند . همچنین این ماده به مکانیزمهای سروتونین در مغز کمک میکند .

گابا
گابا یکی از انتقال دهنده های عصبی است .این ماده در تنظیم عصب و عضله موثر است .

برگرفته از مجله جامعه نظام پزشکی


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگه کار امروز را به فردا بیوگرافیEnglish Articlesمطالب و مقالاتنوشته هاي كاربراننکات جالب و خواندنیپيام هفتهآزمونهای شخصیترزومه(CV)سخنان بزرگانصفحه اصلیسوالات پزشکی