دکتر فرناز عطائی

متخصص روانپزشکی


پيام هفته

سگ هایی که یاد گرفتند تلاش نکنند

تعدادی سگ در اتاقی قرار گرفتند که زمین آن می توانست شوک الکتریکی خفیفی به سگ ها وارد کند. دکمه ای روی دیوار اتاق بود که با فشرده شدن جریان را قطع می کرد. وقتی شوک وارد شد سگ ها بالا و پایین پریدند تا بالاخره یکی از سگ ها دکمه را زد و جریان قطع شد. سگ ها یاد گرفتند با زدن آن دکمه آن شوک ناخوشایند قطع می شود.

روی نصف گروه اول سگ ها همین آزمایش دوباره تکرار شد اما این بار دراتاق دیگری که دکمه ای الکی داشت و با زدن آن هیچ اتفاقی نمی افتاد و جریان همچنان ادامه داشت.

بعد از این مراحل سگ هایی که در اتاق دوم بودند به اتاق اول (با کلید سالم) بازگردانده شدند و آزمایش تکرار شد. این بار هیچ کدام شان حتی سعی نکردند که دکمه را فشاردهند.

نتیجه:

هیچ کس با نامیدی به دنیا نمی آید، بلکه ما بعد از اینکه چند بار شکست می خوریم «شکست خوردن» را یاد می گیریم و حتی به خودمان زحمت تلاش کردن نمی دهیم.

اگر به مشکلی برخورده اید، مهم نیست دفعه چندم است که زمین خورده اید، باز هم بلند شوید و برای حل آن تلاش کنید. ممکن است کلید سالم باشد، فقط فشارش دهید!


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

sahar [ 1390-02-05 ]
عالی بود

سعید عزیزیه [ 1389-09-14 ]
با سلام مدتها پیش کتابی بدستم رسید بنام Helplessnessالبته نتوانستم کتاب را تمام کنم ولی یادم هست که موقعیتی را شرح میداد که در آن اقدام فرد تغییری در موقعیتش نمیدهد و شرایط بدون اینکه از رفتار فرد تاثیر بپذیرد تغییر میکند. یادم هست که این شرایط سبب مرگ زودرس میشد مثلا در موشهایی که درون مخزن آب انداخته شده بودند وشوک به آنها داده میشد. مساله اینست که جهان همیشه مطابق میل ما ودر کنترل ما نیست و این واقعیتی است که نپذیرفتنش وضع ما را بهتر نمیکند. ما در محدوده شرایط حق انتخاب داریم نه بیش از آن.گاهی لازم است بجای دست وپا زدن بیخودی قید آنچه را که میخواهیم بزنیم و گوشه ای بنشینیم و به فکر چیز دیگری باشیم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگه کار امروز را به فردا بیوگرافیEnglish Articlesمطالب و مقالاتنوشته هاي كاربراننکات جالب و خواندنیپيام هفتهآزمونهای شخصیترزومه(CV)سخنان بزرگانصفحه اصلیسوالات پزشکی