دکتر فرناز عطائی

متخصص روانپزشکی


پيام هفته

چگونه به انتقاد پاسخ دهیم ؟

موضوعی که فکر می کنم مهم است راجع به آن صحبت کنیم ، نحوه اداره کردن انتقاد است که من سعی می کنم در دو قسمت به آن بپردازم:

قسمت اول راجع به پذیرش انتقاد است. اگر انتقادی میشود چگونه به آن واکنش نشان دهیم :
ابتدا تلاش کنید آرام باشید و بعد گوش کنید. صحبت طرف مقابل را قطع نکنید, فقط گوش کنید. در طی گوش کردن از قضاوت و ارزیابی هم خودداری کنید و فورا پاسخ ندهید. حتی مشغول فکر کردن به اینکه چه جوابی باید بدهید نباشید تا سخنان طرف مقابل را خوب بفهمید.

یکی از روشهایی که به خوب گوش دادن کمک می کند، تکنیک خلع سلاح است. یعنی حتی اگر معتقدید سخنان طرف مقابل شما به کلی اشتباه و غیر منطقی است ، باز هم سعی کنید نکته مثبتی در حرفهایش پیدا کنید و با قسمتی از حرفهای او موافقت کنید، اینطوری طرف مقابل را خلع سلاح می کنید. یعنی فرد آرام می شود و دیگر حملات انتقاد را ادامه نمی دهد و کلی از موضع خصمانه خودش فاصله می گیرد.و بعد هم با جمع بندی صحبت های طرف مقابل نشان بدهید که آن را خوب متوجه شدید و اگر هم اینطور نبوده ، او دوباره اصلاح می کند.

حالا زمان اصلاح سوء تفاهمات است :
از تکنیک همدلی استفاده کنید. خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و مساله را از دریچه چشم او نگاه کنید. اگر دیدید اشتباه از شماست ، عذرخواهی کنید و راجع به اینکه چه کار می توانید بکنید تا وضعیت درست شود بحث کنید. اگر سوءتفاهم از جانب طرف مقابل بوده و یا کلا موضوع اشتباه و غیرمنطقی بوده راجع به آن هم صحبت کنید و نظر خودتان را بگویید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگه کار امروز را به فردا بیوگرافیEnglish Articlesمطالب و مقالاتنوشته هاي كاربراننکات جالب و خواندنیپيام هفتهآزمونهای شخصیترزومه(CV)سخنان بزرگانصفحه اصلیسوالات پزشکی