دکتر فرناز عطائی

متخصص روانپزشکی


پيام هفته

بررسی روانشناختی جوکهای قومیتی

آیا شما صفتهایی را که به قومیتها در برخی جوکها نسبت داده میشه قبول دارید؟ یا اون را صرفا یه طنز میدونید؟ آیا شنیدن مکرر این جوکها این ذهنیت را ناخودآگاه در شما شکل نمیده که مـثلا قزوینیها اینجورین, رشتیها اونطورین و ...؟دوستان عزیز درسته که جوک و طنز یکی از راههای خوبیه برای ایجاد شادی و تخلیه افکار اضطراب زایی که سرکوب شده، اما ببینیم این برچسب زدنها و جوکهای قومیتی از کجا اومده و چه اثری روی هویت اجتماعی و روابط بین افراد میگذاره.

این جوکها از کجا اومده ؟
از برخی عواملی که به عمد و با نیت تخریب یک قومیت است و یا برخی که با کوچک کردن دیگران به نوعی سعی در بزرگ نشان دادن خودشون میکنند که بگذریم, یک سری دیگر صرفا حاصل کج فهمی ماست که بدون داشتن هیچ مبنای علمی قومی را به صفتی مشهور میکنیم و این شهرت در ذهن ناخودآگاه مردم نقش می بندد و با گفتن مکرر این جوکها تقویت میشه.

در ظاهر میخندیم و میخندونیم ولی در واقع داریم به این ذهنیت دامن میزنیم. گروهی را به برخی صفات متهم کردیم که اگر هم نشانه هایی در اونها بوده یا در حد رفتارهای متعارف جامعه است و یا حاصل کج فهمی خودمون بوده.چرا کج فهمی? چون من به عنوان یک مشاهده گر خارجی وقتی در بافت فرهنگی دیگری قرار میگیرم ممکنه چیزهایی را که میبینم بر اساس ارزشهای فرهنگی خودم تفسیر کنم که اون ممکنه نادرست باشه.

از طرف دیگه تاثیر زبان را نباید ندیده بگیریم.زبان آ موزی دو سطح دارد اولی سطح ارتباطی و دومی شناختی. رسیدن به مرحله دوم سخت تر و زمان بر تر هست.ممکنه کودکی را ببینیم که زبان فارسی را به عنوان زبان دوم خوب صحبت میکنه ولی هنوز تفکرش به زبان مادریه. شاید نمونه اش را خودمون در زبان انگلیسی میبینیم. که ممکنه باعث سوئ تعبیرهایی برای خود ما در یک شرایط زبانی متفاوت بشه.

اما حالا این برچسب ها در قالب جوک چه عواقب مخربی میتونه داشته باشه :
این برچسب ها, قضاوت ها و جوکها تصوراتی از هویت یک ترک، عرب، لر...و حتی ایرانی را به نمایش میگذاره که قطعا با اون هویتی که در نبود این قضاوت ها در اذهان میتونست باشه فاصله دارد. این یعنی سرکوب هویت اجتماعی یک گروه. که میتونه رابطه ها را هم تحت الشعاع خودش قرار بده. از طرف دیگر وقتی این رنجشها عیان بشه ممکنه شاهد برخورد و پرخاش مستقیم در جامعه باشیم.براستی تکرار این عادت غلط فرهنگی تا چه زمان باید ادامه پیدا کند ؟؟؟؟؟؟؟؟ بیایید به جای اینکه به هم بخندیم، با هم بخندیم

منابع:
مقاله ای از مهرداد کرمی
جامعه شناسی آنتونی گیدنز
مقاله ای از آرزو غلامی
و بخشی از مقاله تحقیقی در مورد جوکهای قومیتی در فضای مجاز ی
و جمع بندی خودم یک روانپزشک ترک زبان ایرانی


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگه کار امروز را به فردا بیوگرافیEnglish Articlesمطالب و مقالاتنوشته هاي كاربراننکات جالب و خواندنیپيام هفتهآزمونهای شخصیترزومه(CV)سخنان بزرگانصفحه اصلیسوالات پزشکی